oregon candidates
 
 
Am I Registered to Vote?
Visit the Oregon Secretary of State Website link above to learn whether you're registered to vote in Oregon elections.
 
Registration Requirement
You must provide a current, valid Oregon DMV Driver's License or ID or the last four digits of your Social Security number.
 
Oregon Candidates

 

NOVEMBER 2008

Listed below are candidates names and contact information for the November 2008 election.

Each name below links to a candidate's voter pamphlet statement. The image links to a candidate's campaign Website when one is known. Most Websites are taken down soon after an election.

Political Parties, etc. - Constitution (C), Democrat (D), Independent (I), Libertarian (L), Nonaffiliated (N), Peace (P), Pacific Green (PG), Republican (R), Working Families (WF)

We'll list the vote percentage of each winning candidate when they are official results.

Candidates for U.S. President

Chuck Baldwin (C) Click to visit campaign Website
Bob Barr (L) Click to visit campaign Website
  John McCain (R) Click to visit campaign Website
Cynthia McKinney (PG)
  Ralph Nadar (P) Click to visit campaign Website
Barack Obama (D) Click to visit campaign Website
Obama wins — 57%        

Candidates for U.S Senate

Dave Brownlow (C) Click to visit campaign Website   Jeff Merkley (D) Click to visit campaign Website   Gordon H Smith (R) Click to visit campaign Website
Merkley wins        

Candidates for Representative in Congress

1st District
Joel Haugen (I) Click to visit campaign Website
Chris Henry (PG) Click to visit campaign Website
Scott Semrau (C) Click to visit campaign Website
H Joe Tabor (L) Click to visit campaign Website
David Wu (D) Click to visit campaign Website
  3rd District
Earl Blumenauer (D) Click to visit campaign Website
Delia Lopez (R) Click to visit campaign Website
Michael Meo (PG) Click to visit campaign Website
  5th District
Mike Erickson (R) Click to visit campaign Website
Steve Milligan (L) Click to visit campaign Website
Douglas Patterson (C) Click to visit campaign Website
Alex Polikoff (PG) Click to visit campaign Website
Kurt Schrader (D) Click to visit campaign Website
Wu wins   Blumenauer wins   Schrader wins
         
2nd District
Noah Lemas (D) Click to visit campaign Website
Tristin Mock (PG) Click to visit campaign Website
Greg Walden (R) Click to visit campaign Website
  4th District
Mike Beilstein (PG) Click to visit campaign Website
Peter A. DeFazio (D) Click to visit campaign Website
Jaynee Germond (C) Click to visit campaign Website
   
Walden wins   DeFazio wins    

Candidates for Secretary of State

Kate Brown (D) Click to visit campaign Website   Rick Dancer (R) Click to visit campaign Website   Seth Alan Woolleyt (PG) Click to visit campaign Website
Brown wins

Candidates for State Treasurer

Allen Alley (R) Click to visit campaign Website   Michael Marsh (C)   Ben Westlund (D) Click to visit campaign Website
Westlund wins

Candidates for Attorney General

J Ashlee Albies (WF)   Walter F (Walt) Brown (PG)   John R Kroger (D) Click to visit campaign Website
    James E Leuenberger (C) Click to visit campaign Website    
Kroger wins

Candidates for State Senator

1st District
Jeff Kruse (R)
Eldon Rollins (D)

 

14th District
Mark Hass (D)
Lisa Michaels (R) Click to visit campaign Website

  23rd District
Jackie Dingfelder (D) Click to visit campaign Website
Kruse wins   Hass wins   Dingfelder wins
         
2nd District
Jason A Atkinson (R)
Richard Koopmans (D)
  17th District
Suzanne Bonamici (D) Click to visit campaign Website
  25th District
Dave Kim (L)
L Monnes Anderson (D) Click to visit campaign Website
Atkinson wins   Bonamici wins   Anderson wins
         
5th District
Joanne Verger (D)
  18th District
Ginny Burdick (D)
John Wight (R)
 

27th District
Maren Lundgren (D)
Chris Telfer (R)

Verger wins   Burdick wins   Telfer wins
         
9th District
Fred Girod (R) Click to visit campaign Website
Bob McDonald (D) Click to visit campaign Website
 

21st District
Diane Rosenbaum (D)

  28th District
Doug Whitsett (R)
Girod wins   Rosenbaum wins   Whitsett wins
         
12th District
Brian J Boquist (R)
Kevin C Nortness (D)
  22nd District
Margaret Carter (D)
  29th District
David Nelson (R)
Boquist wins   Carter wins   Nelson wins
         
        30th District
Ted Ferrioli (R)
        Ferrioli wins

Candidates for State Representative

PLEASE CLICK HERE FOR CANDIDATE INFORMATION
CLICK HERE FOR RESULTS


Candidates for Commissioner of the Bureau of Labor and Industries (Nonpartisan)

Brad Avakian   Pavel Goberman    
Avakian wins        

Judge of the Supreme Court, Position 7 (Nonpartisan)

Martha L Walters        
Walters wins        

Judge of the Court of Appeal, Position 4 (Nonpartisan)

Timothy J Sercombe        
Sercombe wins        

VIEW NOVEMBER 2012 CANDIDATES

VIEW NOVEMBER 2010 CANDIDATES

VIEW NOVEMBER 2008 CANDIDATES

VIEW NOVEMBER 2006 CANDIDATES

 

Home Page|Ballot Measures|Candidates|Advertise Here|Contact Us
elections in oregon